{altattrib}

Galerie výtvarného umění v Náchodě

Přeskočit na: Navigaci | Aktuální sdělení | Aktuální výstavy


novinky na e-mail / © / english
© GVUN 2008
design Ondřej Klos / Podol
code Petr Rapant
Návrat na úvodní stránku Galerie výtvarného umění v Náchodě

Aktuální výstavy

České umění ze sbírky GVUN (I. část malba)

Místo konání:
Termín konání: 25/04 - 31/08 2014

Galerie výtvarného umění v Náchodě představí vůbec poprvé v reprezentativním výběru svůj fond českého umění, jehož jádrem je sbírka Městské obrazárny v Náchodě, založené již  6. 7. 1934 Vlastivědnou společností města Náchoda. Vystavena bude kolekce obrazů 19. až 1. poloviny 20. století. Představí výběr z původního fondu Městské obrazárny a přirozeně i pozdější akvizice již samostatné galerie výtvarného umění.

Poslední výstava vlastní obrazové sbírky českého malířství, ovšem ve velmi omezeném výběru, se v galerii uskutečnila roku 1984. Od roku 2000 kontinuálně probíhá náročné restaurování zásadní části malířského fondu, který je až dnes fyzicky připraven k vystavování. Obrazová sbírka náchodské galerie, založené v roce 1966 jako okresní, není schopna ani v základních rysech dokumentovat vývoj českého malířství sledovaného období. Od roku 1967 totiž vždy doplácela na specializaci galerie na ruské malířství 19. a první poloviny 20. století. Ruská sbírka v každém historickém období a za každého vedení rostla na úkor české. Z ekonomických i jiných důvodů nebyl fond českého umění systematicky a potřebným způsobem doplňován díly stěžejních osobností 20. století. Ovšem i tak sbírka obsahuje řadu děl umělců slavných či známých, i umělců nestojících dnes v popředí zájmu a obdivu.

Výstava představí sbírku českého umění ve třech organizovaných tématicko-žánrových okruzích: Krajina a město, Ĺ˝ena, Zátiší. V nich budou zastoupena nejkvalitnější díla sbírky v časovém rozpětí od vybraných děl 19. století přes malby klasiků české moderny až k malířské tvorbě solitérních osobností do počátku 50. let 20. století. ÄŚeská sbírka bude v tomto rozsahu a úplnosti přestavena vůbec poprvé v historii a řada dosud nevystavených děl bude pro díváky překvapením.

vrátit se na začátek této stránky